Toyota RAV4 najpopularniejszym SUV-em na świecie

Wyniki z I kwartału 2022 roku

2022-06-08

W 2021 roku Toyota RAV4 była najczęściej kupowanym SUV-em na świecie. Bieżący rok model ten rozpoczął z równie silną pozycją. W I kwartale 2022 roku zajął pierwsze miejsce w segmencie, zdobywając udział w rynku na poziomie 2,7%. Dane opublikował portal analityczny focus2move.com.

Toyota RAV4 to pierwszy sprzedawany na świecie samochód typu Sport Utility, czyli SUV z nadwoziem samonośnym. Został on wprowadzony na rynek w 1994 roku. W 2020 roku jego łączna sprzedaż przekroczyła 10 mln egzemplarzy, a w 2021 roku model ten stał się drugim najpopularniejszym samochodem na świecie.

W I kwartale 2022 roku sprzedano 215 tys. egzemplarzy Toyoty RAV4, co przełożyło się na udziału w rynku na poziomie 2,7% i zapewniło modelowi pierwsze miejsce w segmencie SUV na świecie. Przewaga nad drugim najpopularniejszym SUV-em wyniosła 55 tys. egzemplarzy i 0,7 p.p. udziału w rynku.

Toyota RAV4 najpopularniejszym SUV-em na świecie
Mocna pozycja RAV4 dzięki hybrydzie

Światowym liderem SUV-ów RAV4 jest nieprzerwanie od 2017 roku. Model ten zyskał na popularności wraz z wprowadzeniem czwartej generacji wyposażonej w napęd hybrydowy. Debiutujący w 2019 roku piąty model RAV4 otrzymał napęd hybrydowy czwartej generacji, mocniejszy i bardziej wydajny od poprzednika oraz zdolny do częstszego korzystania wyłącznie z silnika elektrycznego.

Do dziś łączna sprzedaż hybrydowych wersji RAV4 przekroczyła milion egzemplarzy.

Toyota RAV4 najpopularniejszym SUV-em na świecie
Duży wybór zelektryfikowanych konfiguracji

Toyota RAV4 jest obecnie dostępna na rynku jako samochód benzynowy, hybrydowy oraz hybryda plug-in. Silnik benzynowy 2,0 l o mocy 173 KM sparowany z manualną lub automatyczną przekładnią może napędzać przednie koła lub obie osie za pomocą klasycznego mechanicznego napędu 4x4.

RAV4 Hybrid jest napędzany układem hybrydowym opartym na silniku 2,5 l, który współpracuje z generatorem i silnikiem elektrycznym oraz automatyczną przekładnią. Napęd na cztery koła AWD-i powstaje przez dołączenie do tego układu kolejnego silnika elektrycznego przy tylnej osi. RAV4 Hybrid FWD ma moc 218 KM, zaś wersja AWD-i generuje 222 KM mocy i rozpędza się od 0 do 100 km w 8,1 s.

Z kolei RAV4 Plug-in Hybrid to samochód o mocy moc 306 KM zdolny do pokonania 75 km w cyklu mieszanym i 98 km w mieście. Od 0 do 100 km przyspiesza w 6 s. Można go zamówić tylko z napędem AWD-i, który nie tylko zwiększa przyczepność na nierównej, śliskiej lub miękkiej nawierzchni, ale także ułatwia ciągnięcie przyczepy o masie do 1500 kg.

Toyota RAV4 najpopularniejszym SUV-em na świecie
Wersja specjalna RAV4 ADVENTURE

Właściwości RAV4 jako SUV-a do rekreacji w terenie podkreśla wersja specjalna ADVENTURE, dostępna dla RAV4 Hybrid AWD-i. Można ją rozpoznać po czarnym grillu, na którego środku umieszczono znaczek Toyoty, światłach przeciwmgielnych w czarnych oprawach oraz srebrnych osłonach podwozia z przodu i z tyłu. RAV4 ADVENTURE ma też poszerzone nadkola, 19'' felgi aluminiowe w kolorze czarnym matowym i specjalną czarną skórzaną tapicerkę z pomarańczowymi przeszyciami.

Dowiedz się więcej

Ponad 10 000 sprzedanych egzemplarzy PROACE CITY Ponad 10 000 sprzedanych egzemplarzy PROACE CITY Sprawdź szczegóły Zrównoważona produkcja bioetanolu Zrównoważona produkcja bioetanolu Wspólny projekt Toyoty i partnerów KINTO ONE coraz popularniejsze w Polsce KINTO ONE coraz popularniejsze w Polsce Sprawdź najchętniej wybierane modele Toyoty Autobusy na wodór w Madrycie Autobusy na wodór w Madrycie Wodorowe ogniwa paliwowe Toyoty w transporcie miejskim Land Cruiser i Hilux 2023 z paliwem HVO100 Land Cruiser i Hilux 2023 z paliwem HVO100 Odnawialny olej napędowy zamiast diesla Nowe auto dostawcze na wodór Nowe auto dostawcze na wodór Toyota, Isuzu, Hino i CJPT łączą siły Corolla w programie Najmu KINTO ONE Corolla w programie Najmu KINTO ONE Sprawdź warunki wynajmu auta przedkontraktowego Beyond Zero – Dni Elektryfikacji Toyoty Beyond Zero – Dni Elektryfikacji Toyoty Poznaj szczegóły wydarzenia Europejski rekord sprzedaży samochodów Toyoty Europejski rekord sprzedaży samochodów Toyoty Świetne wyniki za pierwszą połowę 2022 roku Baterie ze stałym elektrolitem Baterie ze stałym elektrolitem Ponad 1300 patentów Toyoty Toyota Land Cruiser Matt Black Edition Toyota Land Cruiser Matt Black Edition Zobacz nową wersję specjalną 67% sprzedaży Toyoty w Polsce stanowią hybrydy 67% sprzedaży Toyoty w Polsce stanowią hybrydy Sprawdź szczegóły